Tuesday
2024-04-23
11:02 PM
Login form
Search
Our poll
Rate my site
Total of answers: 56
Site friends
  • Create a free website
  • Statistics

    My site

    [ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    Forum moderator: myraghi  
    Forum » Prepelite japoneze » Cresterea prepelitelor japoneze » Hranire prepelite japoneeze (Premixuri PVM, furaje , furnizori, preturi.)
    Hranire prepelite japoneeze
    myraghiDate: Wednesday, 2011-04-13, 4:42 PM | Message # 1
    Private
    Group: Administrators
    Messages: 17
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Ce premixuri PVM, folositi in prepararea furajului concentrat si la ce preturi.
     
    nickcheveDate: Tuesday, 2011-06-28, 8:51 AM | Message # 2
    Private
    Group: Users
    Messages: 2
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Un furaj bun trebuie sa asigure necesarul de vitamine, minerale, proteine in functie de obiectivul urmarit (oua,carne). Un exemplu de furaj combinat pentru prepelitele ouatoare folosit in industrie contine :

    Porumb 52%
    Grau 11%
    Srot soia 16,58%
    Srot floarea soarelui 6%
    Faina de peste 2,9 %
    Carbonat de calciu (creta furajeara) 8%
    Fosfat dicalcic 1,2%
    Sare 0.2%
    Premix A6 Lazer-IBNA 2%
    DL-metionia pulbere 0.12%

    In gospodarie, multi nu vor sa foloseasca faina de peste, premixuri de vitamine si minerale, pentru a produce oua mai "naturale".
    Puteti inlocui faina de peste (proteina) cu o cantitate mai mare de srot de soia. Sau premixurile de vitamine si minerale (PVM) cu vegetale (lucerna, morcovi rasi) care aduc un aport de vitamine, dar nu atat cat premixurile.
    De aceea sa va asteptati la o eficienta mai scazuta, dar va puteti mandri ca sunt crescute mai ecologic.
    Vitaminele se pot asministra si in apa, unde se dizolva conform peorpectului de la farmacie (de exemplu Vitamino Trace Oral, Oxivit S), de regula cateva zile pe luna.
     
    myraghiDate: Sunday, 2011-07-17, 9:16 PM | Message # 3
    Private
    Group: Administrators
    Messages: 17
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Salut. Bine ai venit pe forum.
    Parerea mea este ca nu poti creste prepelite japoneze fara premixuri PVM.
    Sunt animale cu un metabolism foarte rapid, iar rata mare a ouatului, implica un consum foarte mare de vitamine minerale si proteine din corpul pasarii.
    Daca acestea nu sunt suplinite in cantitati suficiente, pasarile vor ajunge in foarte scurt timp la carente grave, adesea fatale. Insa inainte de a aparea mortalitatea, va inceta ouatul, care daca va fi reluat, nu va mai fi la randamentul dinainte. Eu am patit asta.
    Despre proteine, mai degraba as elimina soia, care se stie ca este modificata genetic, cel putin cea care se vinde la noi( adusa din import ). Faina de peste este OK, insa nu poate depasii un anumit procent, fiind de origine animala. Este neaparat nevoie si de proteina vegetala (srot de soia si floarea soarelui ).
    Premixurile de vitamine minerale sunt in regula, atata vreme cat nu contin antibiotice si alti stimulatori sau hormoni de crestere.
    O solutie ar fi folosirea premixurilor, garantate ca fiind BIO, insa acestea sunt mult mai scumpe.
     
    xmenDate: Sunday, 2012-04-22, 12:45 PM | Message # 4
    Private
    Group: Users
    Messages: 1
    Reputation: 0
    Status: Offline
    buna ziua am primit joi 12 prepelite ,nu prea fac oua de 2 zile nu au mai facut nici un ou.persoana respectiva mi-a dat si hrana pentru ele,este ptr gaini ouatoare este bun si ptr.prepelite
     
    myraghiDate: Monday, 2012-04-23, 2:57 PM | Message # 5
    Private
    Group: Administrators
    Messages: 17
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Furajul de gaini ouatoare, merge si la prepelite, desi procentul de proteine ar trebui sa fie un pic mai mare.
    Daca au caldura, cel putin 15 grade, si lumina cel putin 15-16 ore pe zi, trebuie sa inceapa sa oua.
    Lipsa momentana a ouatului, se poate pune pe seama stresului, datorat transportului, locului nou etc.
    Un pic de rabdare si vor incepe sa oua.
     
    Forum » Prepelite japoneze » Cresterea prepelitelor japoneze » Hranire prepelite japoneeze (Premixuri PVM, furaje , furnizori, preturi.)
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search: